Dobre i loše bakterije održavaju zdravu ravnotežu u crijevima. Nezdrava crijeva često dovode do različitih upala u cijelom tijelu i slabijeg imunološkog sustava. Procjenjuje se da je 70 do 80 % ljudskog imunološkog sustava u crijevima. Osobe s nezdravim crijevima imaju veći rizik od alergija, astme i kroničnih bolesti poput bolesti srca i dijabetesa.
Prehrana i drugi načini života utječu na probavno zdravlje i često su to područja u kojima male promjene mogu imati velik utjecaj.
Evo nekoliko načina s kojima možemo poboljšati probavno zdravlje.
VOĆE I POVRĆE
Voće i povrće sadrže hranjive tvari za podršku probavnom sustavu i cjelokupnom zdravlju. Antioksidansi u voću i povrću imaju svojstva u borbi protiv raka, a također su bogati vlaknima koje naše tijelo ne može probaviti. Vlakna pomažu kod zatvora tako što potiču kretanje hrane kroz probavni trakt i omekšavaju stolicu.
Lisnato povrće, kao što je špinat ili kelj, izvrstan je izvor vlakana, kao i hranjivih tvari poput folata, vitamina C, vitamina K i vitamina A. Istraživanja pokazuju da lisnato povrće također sadrži određenu vrstu hranjivih tvari koji potiče rast zdravih crijeva bakterije.
Voće kao što je bobičasto voće, jabuke, kruške su odličan izvor vlakana, a u kombinaciji s cjelovitim žitaricama mogu značajno doprinijeti ukupnom unosu vlakana u prehrani. Osim što pomažu u održavanju redovitosti stolice, vlakna iz voća i cjelovitih žitarica doprinose osjećaju sitosti, podržavaju kontrolu tjelesne težine te igraju važnu ulogu u regulaciji razine šećera i kolesterola u krvi. .
VODA
Potiče prolazak otpadnih tvari kroz probavni sustav i pomaže omekšati stolicu i tako sprječava zatvor. Vlakna se ponašaju poput spužve, upijajući vodu. Bez tekućine, vlakna ne mogu obavljati svoj posao te to često dovodi do zatvora. Pijenje vode prije i nakon obroka pomaže tijelu da lakše razgrađuje i probavi hranu, te da izvuče maksimum iz obroka.
PROBIOTICI
Probiotici su takozvane "prijateljske bakterije" povoljno djeluju na crijevnu mikrofloru i probavni sustav. Probiotici pomažu u održavanju ravnoteže između "dobrih" i "loših" bakterija u crijevima, što može poboljšati probavu, smanjiti simptome nadutosti, proljeva ili zatvora te podržati opću funkciju crijeva. Također pomažu tijelu probaviti hranu, uključujući neke hranjive tvari koje je teško metabolizirati (npr. laktozu). Iako su dostupni suplementi s probioticima uvijek je bolje izabrati prirodne izvore dobrih bakterija kao što je jogurt, kefir, te fermentirana hrana poput kiselog kupusa.
TJELOVJEŽBA
Redovita tjelovježba pomaže bržem kretanju hrane kroz probavni sustav, smanjujući rizik od mučnine, nadutosti, zatvora. Redovita tjelovježba također može poboljšati simptome zatvora i upalne bolesti crijeva, a čak i lagana šetnja nakon obroka može pomoći.
STRES
Dugotrajni stres negativno utječe na cjelokupno zdravlje i povezan je s dijarejom, zatvorom, IBS-om i čirevima. Upravljanje stresom s pomoću tehnika upravljanja stresom može koristiti probavi.
IZBJEGAVANJE MASNE HRANE I ŠEĆERA
Izbjegavanje prekomjerne masne hrane i šećera može značajno poboljšati probavu. Masna hrana može biti teška za probaviti jer zahtijeva više vremena i enzima za razgradnju. Izbjegavanjem prekomjerne masne hrane olakšava se rad probavnog sustava, smanjuje se rizik od osjećaja težine u želucu i nadutosti. Redukcija šećera pomaže u stabilizaciji razine šećera u krvi, čime se smanjuje rizik od naglih oscilacija energije. Ovo može podržati bolju opću probavnu funkciju i doprinijeti općem zdravlju.
Svatko iskusi probleme s probavom u nekom trenutku. Oni mogu biti neugodni, teški za razgovor i ometati svakodnevne aktivnosti. Dok se mnogi problemi s crijevima mogu poboljšati određenim promjenama u načinu života, neki zahtijevaju posjet liječniku radi dijagnoze i plana liječenja.
SJEMENKE
Od davnina se koriste kao odličan izvor vitamina i minerala, a lako ih je uvrstiti u prehranu. Bogate su vlaknima koja potiču i ubrzavaju rad crijeva. Stoga mogu poboljšati probavu. Donosimo Vam nekoliko odličnih vrsta koje možete uklopiti u svakodnevna jela.
CHIA SJEMENKE
Odličan dodatak prehrani. Izvor su vlakana, omega - 3 masnih kiselina proteina i antioksidansa. Mogu biti korisne za poboljšanje probave. Jušna žlica chia sjemenki sadrži čak 5 grama vlakana koja potiču našu probavu.
LAN
Smatraju se iznimno ljekovitima iz više razloga. Sadrže omega - 3 masne kiseline, vlakna, proteine i brojne druge nutrijente, čime pomažu jačanju imuniteta. Imaju snažan utjecaj na probavu, pa nikad ne uzimajte pretjeranu količinu i osigurajte svom organizmu dovoljne količine vode.
SUNCOKRET
Iako su sjemenke suncokreta poprilično bogate masnoćama za porciju od 30 grama, radi se uglavnom o mono- i polinezasićenim mastima, koje su izvrstan protuupalni izvor masti, potrebne našem tijelu i zdrave za naše srce. Uz to, odličan su izvor vlakana i proteina, a dodavanje ovih malih sjemenki u prehranu može imati velike prednosti za zdravlje.